• naše weby..
  • ..
  • .

Národní síť
Zdravých měst České republiky

Národní sítě Zdravých měst z celé Evropy jednaly v Milánu

Po necelém roce se opět sešli zástupci národních sítí Zdravých měst, tentokráte v italském Milánu, tak aby na tomto pracovním jednání diskutovali aktuální otázky spojené s dalším rozvojem Zdravých měst, obcí a regionů v evropském regionu. Setkání, které proběhlo od 24. do 26. března 2015, připravila italská síť Zdravých měst ve spolupráci s Městem Miláno a pověřenými zástupci Evropské kanceláře WHO (Světová zdravotní organizace) a zúčastnilo se jej celkem 14 národních koordinátorů a řada dalších expertů na problematiku podpory zdraví.

Zástupci jednotlivých zemí představili své aktuální přístupy a aktivity, diskutovali klíčové kompetence národních koordinátorů či možnosti národních sítí podporovat svá členská města. Byl zmíněn příklad Estonska, které téma zdraví výrazně akcentovalo v rámci přípravy na čerpání evropských fondů – podávání žádostí o projekty podmínilo existencí zdravotního profilu dané obce. V prezentaci Izraele bylo možné se inspirovat metodikou, která byla využita pro hodnocení odolnosti (rezilience) komunit - tedy, změření toho, jak je daná komunita díky své sociální soudržnosti a propojení schopná čelit případným hrozbám, rizikům či krizovým situacím. Koordinátoři diskutovali k možné mezinárodní spolupráci a ke sdílení dobré praxe.

Zajímavé publikace a další osvětové nástroje využitelné v praxi měst představili zástupci sub-sítě WHO, která se zabývá otázkou rovnosti ve zdraví (Health Equity). Tato skupina připravila mj. několik PowerPointových prezentací, které mohou být využity pro uchopení tématu v praxi. Další zajímavé publikace a materiály využitelné nejen pro podporu zdraví na úrovni obcí či regionů jsou k nalezení na této stránce WHO.

Koordinátoři evropských sítí dále diskutovali například ke způsobu oslovení a aktivního zapojení nově zvolených politiků do uplatňování zdraví a udržitelného rozvoje v praxi. Byly také zmíněny dvě stovky případových studií z celé Evropy, které Evropská regionální kancelář WHO obdržela od svých členů a které představují praktické a osvědčené příklady intervencí a projektů v oblasti zdraví.

Na setkání se sešli zástupci národních sítí Zdravých měst z České republiky, Dánska, Izraele, Německa, Rakouska, Velké Británie, Francie, Řecka, Španělska, Lotyšska, Turecka, Švédska a Baltské asociace sítí Zdravých měst a spolupracujícího centra WHO v Belfastu. Další setkání WHO, tentokráte tradiční mezinárodní konference pro všechna Zdravá města a další zájemce o téma proběhne na konci června 2015 ve finském Kuopiu.

zpět na přehled aktualit

TISK
i